Regulamin Uczelnianej Sieci Komputerowej (USK)
- Uczelniana Sieć Komputerowa Uniwersytetu Zielonogórskiego (USK UZ) jest siecią szkieletową łączącą sieci lokalne poszczególnych jednostek organizacyjnych uczelni oraz sieci lokalne innych użytkowników spoza Uniwersytetu.
- Centrum Komputerowe Uniwersytetu Zielonogórskiego (CK UZ) odpowiada za eksploatację i merytoryczną stronę rozbudowy CK UZ oraz reprezentuje Uniwersytet Zielonogórski wobec operatorów telekomunikacyjnych. Administratorami CK UZ są pracownicy Centrum Komputerowego UZ.
- USK UZ jest siecią heterogeniczną, tzn. komputery włączone do niej wykorzystują różne protokoły i systemy operacyjne. Zalecanym protokołem warstwy sieciowej jest TCP/IP; warstwy fizycznej -Ethernet, Fast Ethernet i GigabiEthenet. Dopuszczalne jest używanie innych systemów (np. VMS) i protokołów sieciowych (OSI, DECnet, SNA, Novell) o ile wyrazi na to zgodę administrator USK UZ.
- Fragmenty USK UZ, które służą potrzebom wielu jednostek UZ i których budowa jest finansowana i koordynowana centralnie, stanowią szkielet USK UZ.
- Szkielet USK UZ łączy sieci lokalne poszczególnych jednostek organizacyjnych UZ. Elementy szkieletu (osprzęt i okablowanie) niezależnie od ich lokalizacji podlegają administracji CK UZ.
- Upoważnieni pracownicy CK UZ mają prawo zmiany konfiguracji urządzeń wchodzących w skład szkieletu USK UZ (ruterów, mostów, koncentratorów, modemów itd.).
- Sieci lokalne, obejmujące pojedyńczą jednostkę organizacyjną UZ w rozumieniu regulaminu organizacyjnego UZ (lub kilka współpracujących jednostek organizacyjnych), podlegają administracji tych jednostek organizacyjnych.
- Kierownicy tych jednostek wyznaczają administratorów sieci lokalnych (osoby odpowiedzialne za eksploatację sieci lokalnych oraz kontakty z CK UZ ) oraz administratorów komputerów włączonych do sieci lokalnych.
- Administratorzy lokalnych sieci kompterowych są odpowiedzialni za pełne przygotowanie podległych im sieci LAN do włączenia do USK UZ (skonfigurowanie stacji roboczych, skonfigurowanie serwera/hosta, itp.).
- Zakup materiałów, urządzeń, osprzętu i oprogramowania związany z działaniem sieci lokalnej oraz bezpośrednim włączeniem tej sieci do USK UZ pozostaje w gestii jednostki organizacyjnej Uczelni będącej właścicielem sieci lokalnej.
- Włączenie sieci lokalnych do USK UZ następuje za zgodą administratora po zatwierdzeniu przedstawionego projektu sieci lokalnej i sprawdzeniu zgodności wykonania z projektem. Administrator USK UZ ma prawo odmówić włączenia sieci lokalnej do sieci uczelnianej lub odłączyć tę sieć, jeżeli sieć nie spełnia przyjętych dla USK UZ norm technicznych.
- Wszelkie zmiany w konfiguracji sieci lokalnej muszą być konsultowane z CK UZ Dotyczy to w szczególności zmian okablowania, dołączenia nowego komputera i zmiany lokalizacji lub dołączenia nowego serwera.
- Administratorzy sieci lokalnych odpowiadają za zgodność stanu faktycznego ze stanem zarejestrowanym przez administratora USK UZ. W przypadku nieprzestrzegania tego wymogu, szczególnie o ile prowadzi to do zakłóceń pracy sieci administrator USK UZ, może odłączyć sieć lokalną od sieci uczelnianej.
- Administrator USK UZ przydziela sieci i rejestruje adresy sieciowe i nazwy wszystkich komputerów włączonych do sieci, zarządza tablicami adresów i tablicami routingu poszczególnych podsieci. Administrator może przekazać te funkcje w odniesieniu do sieci lokalnej administratorowi tej sieci.
- Zabronione jest wykonywanie czynności mogących w istotny sposób zakłócić funkcjonowanie USK UZ, takich jak rozłączanie okablowania, wymiana osprzętu, oprogramowania sieciowego itd. bez uzgodnienia z CK UZ.
- Użytkownikiem USK UZ jest każda osoba korzystająca z komputera podłączonego do sieci, niezależnie od jego lokalizacji.
- Konta na komputerach włączonych do USK UZ są zakładane i usuwane na wniosek kierowników uczelnianych i poza uczelnianych jednostek organizacyjnych mających dostęp do USK UZ.
- Niedopuszczalne jest wykorzystywanie USK UZ do celów komercyjnych bez zgody Prorektora ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą.
- Za zarządzanie kontami użytkowników włączonych do USK UZ odpowiadają administratorzy CK UZ.
- Dopuszczalne jest tworzenie publicznie dostępnych systemów informacyjnych działających na komputerach włączonych do USK UZ, o ile struktura takiego systemu uniemożliwia wykorzystywanie go niezgodnie z przeznaczeniem (np. w celu uzyskania nieupoważnionego dostępu do zasobów komputerowych USK UZ). Administratorzy tych systemów odpowiadają za ich poprawne funkcjonowanie.
- Użytkownicy USK UZ mają prawo korzystania z zasobów komputerów, na których mają założone konta, w granicach określonych przez administratorów tych komputerów.
- Administratorzy USK UZ mają prawo ograniczyć możliwości wykonywania pewnych operacji (uruchamiania programów, odczytu/zapisu zbiorów danych, nawiązywania połączeń z innymi systemami itd.) przez użytkowników, o ile jest to uzasadnione względami technicznymi lub prawnymi.
- Administratorzy USK UZ mają obowiązek informowania użytkowników o przysługujacych im możliwościach oraz o ewentualnych problemach związanych z eksploatacją.
- Użytkownicy USK UZ mają obowiązek stosowania się do zaleceń administratorów systemów komputerowych, z których korzystają, w sprawach dotyczących bezpieczeństwa lub efektywności eksploatacji tych systemów.
- Użytkownicy USK UZ mają prawo do prywatności danych przechowywanych w systemach komputerowych włączonych do sieci. Administratorzy sieci i systemów oraz inne osoby mające dostęp do zbiorów innych użytkowników zobowiązane są do przestrzegania tajemnicy korespondencji w odniesieniu do uzyskanych tą drogą informacji.
- Administratorzy sieci i systemów komputerowych nie ponoszą odpowiedzialności za naruszenia prywatności i inne nadużycia powstałe z winy użytkowników (np. w rezultacie udostępnienia hasła innym osobom).
- Stanowczo zabronione są działania mające na celu uzyskanie nieupoważnionego dostępu do zasobów komputerowych UZ, w tym podszywanie się pod innych użytkowników, lub monitorowanie łącz USK UZ. Użytkownicy w systemach wielodostępnych mają obowiązek dbać o ochronę swoich zasobów poprzez stosowanie i częstą zmianę haseł.
- Użytkownicy zobowiązani są do przestrzegania zasad korzystania z sieci Internet, dobrych obyczajów oraz poszanowania praw autorów i ich dzieł udostępnianych przez sieć Internet.
- Osoby nie przestrzegające regulaminu mogą być na wniosek administratora USK UZ pozbawione prawa korzystania z sieci. W przypadku powstania strat materialnych z powodu złamania regulaminu, użytkownik może być obciążony kosztami. Administratorzy komputerów włączonych do USK UZ mają obowiązek poinformowania o tym użytkowników.
Zielona Góra, 1.09.2001